30 januára, 2016

Focaccia Farcita

tak a dnes to bude recept na slanú dobrotu z knihy Italian Escape. Výborný olovrant či chuťovka pre hostí.

Potrebujeme:

2 PL olivového oleja
350 gr hladkej múky
1 KL soli
1/2 KL cukru
20 gr droždia
200 ml vody
1 PL nasekaného čerstvého rozmarínu
2 bochníčky Mozzarelly
50 gr parmezánu
120 gr sušených paradajok v oleji
1 cesnak
čierne korenie

Ideme na to:

Pripravíme si cesto, v miske zmiešame múku so soľou, v strede urobíme priehlbinku a sem nadrobíme droždie, ktoré posypeme cukrom a zalejeme 50 ml teplej (nie vriacej) vody, prikryjeme a necháme 15 min. odpočívať.

Medzitým si pripravíme náplň, nasekáme rajčiny najemno, nastrúhame si parmezán, pretlačíme cesnak a to všetko spolu premiešame. Mozzarellu nakrájame na kocky.

Späť k cestu, k zmesi pridáme 2 PL oleja, a zbytok teplej vody a vypracujeme (ideálne v robote) cesto, minimálne 10 minút. Prepracujeme rukami do bochníčku, prikryjeme a necháme 1 hodinu kysnúť.

Cesto vyvaľkáme do tvaru obdĺžnika, rovnomerne naň navrstíme náplň a Mozzarellu, okoreníme, posypeme trochou rozmarínu a zatočíme, konce zahneme.  Prenesiem na plech, potrieme olejom, posypeme rozmarínom a ešte aspoň 15 minút necháme odpočinúť.

Pečieme v trúbe na 200 stupňov zhruba 35-40 minút.

Podávame ideálne ešte teplé. 

Buon appetito

Orechové pusinky

Potrebujeme:

110 gr vlašských orechov
60 gr práškového cukru
2 bielky
85 gr krupicového cukru

Ideme na to:

Orechy zmiešané s práškovým cukrom rozložíme na plech a pečieme 10 minút na 180 stupňov. Potom nasekáme ručne na hrubo alebo vo food procesore na jemnejšie.

Vyšlaháme bielka do peny a postupne po lyžičkách pridávame kryštálový cukor, šľaháme. Keď je sneh tuhý a lesklý ručne zamiešame orechy.

Na plech nastriekame zdobiacim vreckom pusinky a sušíme cca 1hodinu až 1 a 1/2 v trúbe na 90 stupňov ( čas je veľmi individuálny, ja napr. používam horúci vzduch teda stačí piecť iba hodinu). Akonáhle sa pusinky ľahko odlepujú od papiera na pečenie sú hotové.

Vo vzduchotesnej nádobe vydržia aj niekoľko týždňov.

28 januára, 2016

Šišky

Tak a týmto receptom oficiálne uzatváram trilógiu na téma 'Kysnuté cesto', lebo zisťujem že u nás doma v poslednej dobe nekysne len to cesto :)

Potrebujeme:

2 žĺtky
2 PL zmäknutého masla
4 PL cukru
1 KL soli
20 gr droždia
250 ml mlieka
1 KL vanilkového extraktu
100 gr polohrubej múky
350 gr hladkej múky
3 PL rumu
kôra z jedného citrónu

Náplň

džem podľa chuti, nutella



Ideme nato:

Z droždia, vlažného mlieka a cukru si zarobíme kvások, necháme 15 min. odpočívať. V mise zmiešame múku, soľ, kvások, 2 žĺtky, maslo, vanilku, rum a citrónovú kôru a zamiesime cesto.

Necháme pol hodinku prikryté na teplom mieste nakysnúť. Potom vyvaľkáme na hrúbku 1 cm a vykrajujeme kolieska, aj tie ešte necháme podkysnúť 10 min.

Medzitým si dáme zohriať olej, zohrievame postupne na miernom ohni na teplotu cca 170 stupňov, keby ste cítili potrebu to merať. Kolieska osmažíme (pozor ide to dosť zhurta) z oboch strán do zlata.

Ja som ich pocukrila ešte teplé, na vrch alebo zdobiacou špičkou dovnútra šišky dajte džem alebo nutellu.

Na záver šišky zabalte do veľkej krabice a darujte rodinným príslušníkom alebo náhodným okoloidúcim. V žiadnom prípade ich nemajte položené celý deň rovno pod nosom.

Tak a od zajtra už poslúcham.

Škoricovo-orechové hniezda

Áno, áno momentálne mám obdobie namotania sa na kysnuté cesto. Takže som vyskúšala receptík na škorivoco-orechové hniezda podľa Adriany Polákovej a musím povedať že je to mňamka, pre mňa ideálne raňajky :)

Potrebujeme:

1/2 hrnčeka vlažného mlieka
1/2 hrnčeka práškového cukru
1 kocka droždia
2 hrnčeky hladkej múky
1 vajíčko
štipka soli
3 PL zmäknutého masla

Náplň

3 PL zmeknutého masla
3 PL práškového cukru
3 PL mletej škorice
1PL javorového sirupu (optional)
1 hrnček nasekaných vlašských alebo pekanových orechov

Poleva

100 gr práškového cukru
50 ml šlahačky
1 PL citrónovej šťavy

Ideme na to:

Zarobíme kvások, vo vlažnom mlieku rozmiešame droždie s 1 KL cukru, poprášime múkou a na teplom mieste necháme 10 min. odpočinúť.

V miske zmiešame preosiatu múku, cukor, vajíčko, soľ, pridáme kvások, maslo a vypracujeme hladké cesto, poprášime múkou a necháme nakysnúť asi 30 min.

Pripravíme si náplň zmiešaním všetkých ingrediencií.

Cesto vyklopíme, prepracujeme rukami a vyvaľkáme do tvaru obdľžnika na hrúbku asi 0.5 cm.  Rozpestrieme naň náplň, cesto po dlhšej strane zrolujeme. Nakrájame na asi 1-2 cm roládky, tie pokladáme na plech vystlaný papierom na pečenie. Necháme ešte 150 min. nakysnúť.

Trúbu vyhrejeme na 180 stupňov a pečieme asi 30 minút.

Vymiešame si ručne polevu a ešte teplé hniezda ňou polejeme.

Kysnuté buchty



pripomínajú mi detstvo, u babky takmer vždy v nedeľu po pečenom kuriatku boli nadýchané buchty s domácim tvarohom. Babkin recept bohužiaľ nemám, tak som vyskúšala tento z Apetitu a celkom sa vydarili.

Potrebujeme:
500 gr hladkej múky
30-40 gr droždia
250-300 ml mlieka
50 gr kryštálového cukru
1 žĺtok
štipka soli
kôra z 1 citrónu
1 KL vanilkového extraktu
60 gr roztopeného masla (+ asi 50 gr. na vymazanie pekáča a potretie buchiet)
 
Maková náplň
200 gr. mletého maku
cca 250 ml mlieka
2 sáčky vanilkového cukru
štipka škorice
štipka citrónovej kôry
1 PL rumu
cukor podľa chuti

Tvarohová náplň
500 gr tvarohu
2 žĺtka
vanilkový a krupicový cukor podľa chuti
hrozienka (namočené v rume ideálne)

Lekvárová náplň
slivkový lekvár

Ideme na to:

Zarobíme si kvások, droždie nadrobíme, posypeme 1 KL cukru a zalejeme teplým (nie horúcim) mliekom cca 50 ml, rozmiešame, posypeme trochou múky a prikryté necháme odpočinúť 15 min.

60 gr. masla rozpustíme a necháme vychladnúť.

Do misy preosejeme zvyšnú múku, cukor, pridáme žĺtok, soľ, kôru, vanilku, kvások, schladlé maslo a postupne pridávame mlieko a hnetieme. U nás teda hnetie Kitchen Aid naštastie a ja sa iba kukám a keď treba prilejem mlieko.

Cesto na záver prepracujem rukami a keď je pekne pružné nechám ho v prikrytej miske kysnúť na teplom mieste (v zime ideálne na radiatore) cca hodinu.

Pripravíme si náplň, ak sa rozhodnete pre makovú, jednoducho zmiešajte všetky ingrediencie v hrnci a mierne povarte (2-3 minútky), mlieko pridajte podľa potreby.

Na tvarohovu náplň zase ručne alebo šľahačom rozmiešajte tvaroh s žĺtkami, cukrami a pridajte hrozienka.

Alebo urobte lekvárové a máte po probléme.

No cesto nám pekne zdvojnásobilo objem, takže môžeme rozohriať cca 50 gr. masla. Pekáčik vytrieme roztopeným maslom.

Cesto si vyvaľkáme na výšku cca 0.5 cm, nakrájame na štvorce, do stredu každého dáme náplň, spojíme cípy cesta na kríž, najlepšie to ide maslovými rukami a ešte v ruke dotvarujeme do guľata. Buchtu ešte namočte v masle a spojom nadol dajte do pekáčika. Takto ich naukladajte vedľa seba a na záver ešte potrite zbytkom masla. Nechajte ešte 15 minút kysnúť a medzitym môžete zapnúť trúbu na cca 190 stupňov.

Pečieme na 190 stupňov cca 10 minút, potom znížime teplotu na 180 a dopekáme cca 20-25 minút. Záleží od trúby. Hotové sú keď na ne zaklopete a vydá to taký dutý zvuk.

Vychladnuté pocukrujeme a zjeme. Teda mi ich jeme ešte horúce a potom nám je zle takže to nedoporučujem. Vydržia (vraj) tri dni mäkké.


01 januára, 2016

Red velvet cupcakes

Toť americká klasika. Jedná sa vlastne o vláčny kakaový korpus s krémom zo smotanového syra. Prečo červený zamat? Typicky sa korpus farbí potravinárskym farbivom na červeno pre dramaticky efekt a vďaka kyslému mlieku má naozaj zamatovú štruktúru. Ja korpus štandardne nefarbím takže ten môj je skôr Brown velvet.



Potrebujeme (na 12 menších alebo 8 väčších cupcakes):

120 gr hladkej múky
1 PL kakaa
1 KL prášku do pečiva
125 gr cukru
1/2 KL sódy bikarbony
135 gr masla
2 vajcia
3 PL kyslého mlieka (zakysanka)
1 KL vanilkového extraktu
1 KL bieleho octu
2 kvapky červeného potravinárskeho fabiva (optional)

Na syrový krém:
120 gr Philadelphie
50 gr masla
2 PL práškového cukru (alebo podľa chuti)
1 KL vanilkového extraktu

Ideme na to:
Trúbu vyhrejeme na 180 stupňov.

V miske preosejeme múku, kakao, prášok do pečiva. V hrnčeku zmiešame kyslé mlieko s vanilkou a farbivom.

Maslo (izbovej teploty) prešlaháme s cukrom, zašlaháme vajíčka, múku s kakaom a na záver aj kyslé mlieko.

V malej mištičke zmiešame sódu s octom, začne to hneď fajne šumieť, takže rýchlo vmiešame ručne do cesta. A máme hotovo. Košíčky naplníme do 2/3. Pečieme cca 20 minút.

Na krém si vyšlaháme povolené maslo s cukrom, primiešame Philadelphiu a vanilku. Košíčky ozdobíme krémom, posypeme napr. orieškami a tlačíme do hlavy :)


Parížska torta

u nás absolútny evergreen, nadýchaná a od malín šťavnatá piškóta s čokoládovou šlahačkou, čo môže byť lepšie?

Potrebujeme:
Korpus:
4 vajcia
6 PL cukru
1 dl slnečnicového oleja
6 PL polohrubej múky
2 PL kvalitného kakaa
2 KL kyp. prášku

Šlahačka:
500 ml smotany na šlahanie
100 gr horkej čokolády
3 PL cukru
2 PL kakaa

Mandľová alternatíva korpusu (bez múky):
5 vajec
100 gr cukru
2 PL kakaa
100 gr mletých mandlí

maliny
malinový džem

Ideme na to:

Parížsku šlahačku si pripravíme ideálne deň vopred tak že smotanu, cukor a kakao pomaly zahrievame na ohni, miešame do hladkej konzistencie a privedieme k varu.

Stiahneme z ohňa a pridáme na jemno nasekanú čokoládu, necháme minútku na pokoji a potom čokoládu vymiešame do hladka. Ak sa nám všetka nerozpustila môžeme ešte prihriať na ohni. Na noc šupneme do chladu (alebo aspoň na 2-3 hodinky).

Trúbu vyhrejeme na 180 stupňov. Vyšlaháme vajíčka s cukrom do peny (cca 10 minút), na záver šlahania prilejeme olej. Múku spolu s kakaom postupne preosievame do hmoty a už ručne miešame.

Vylejeme do papierom vystlanej formy a pečieme 20-30 minút. Záleží akú formu použijeme, ja toto množstvo rada dávam do 17 cm formy, torta je potom krásne vysoká. Každopádne treba ju proste skontrolovať so špáratkom či už je ready.

Pre mandľovú variantu vyšľaháme žĺtka s cukrom do peny, ručne zamiešame mleté mandle a kakao a na záver opatrne primiešame vyšlaháný sneh z bielkov. Rozotrieme do formy (23 cm) a pečieme asi 30 minút na 180 stupňov. 

Po vychladnutí korpus rozrežeme 2 krát (pri mandľovej variante stačí raz). Šlahačku vyšlaháme do tuha. Plát najskôr potrieme malinovou marmeládou (alebo prepasírovanou malinovou šťavou s cukrom, keď chceme byť úplne najlepší), potom dáme vrstvu šlahačky a malín a pokračujeme s daľším plátom.

Na záver ešte celú tortu potrieme šlahačkou dopekna.

Najlepšia je na druhý deň, nechajte ju pred servírovaním trochu postáť pri izbovej teplote.